راهنمایی کامل برای انتخاب سایزهای مختلف کاشی و سرامیک و کاربردهای آن‌ها

چکیده

ساختمان و دکوراسیون داخلی یک فرآیند پیچیده است که بسیاری از عوامل در آن نقش دارند. یکی از عوامل کلیدی در ایجاد زیبایی و شکوه در داخل فضا، انتخاب مناسب کاشی و سرامیک با ابعاد صحیح است. امروزه استفاده از سرامیک‌های تزئینی و سایز بزرگ در مکان‌های اداری یا منازل شخصی بسیار مرسوم شده است. البته استفاده از کاشی و سرامیک در محیط‌های مختلف تفاوت‌های خودش را دارد که بستگی به سلیقه‌های مختلف متفاوت است. در این مقاله، به بررسی انواع سایزهای مختلف کاشی و سرامیک و کاربردهای هرکدام می‌پردازیم.

1402/5/31
138 بازدید
راهنمایی کامل برای انتخاب سایزهای مختلف کاشی و سرامیک و کاربردهای آن‌ها

مقدمه:

ساختمان و دکوراسیون داخلی یک فرآیند پیچیده است که بسیاری از عوامل در آن نقش دارند. یکی از عوامل کلیدی در ایجاد زیبایی و شکوه در داخل فضا، انتخاب مناسب کاشی و سرامیک با ابعاد صحیح است. امروزه استفاده از سرامیک‌های تزئینی و سایز بزرگ در مکان‌های اداری یا منازل شخصی بسیار مرسوم شده است.  البته استفاده از کاشی و سرامیک در محیط‌های مختلف تفاوت‌های خودش را دارد که بستگی به سلیقه‌های مختلف متفاوت است. در این مقاله، به بررسی انواع سایزهای مختلف کاشی و سرامیک و کاربردهای هرکدام می‌پردازیم.

 

انواع سایزهای کاشی و سرامیک:

سایز کوچک:

کاشی‌ها و سرامیک‌های با سایز کوچک، معمولاً در فضاهای کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سایزها به عنوان تایل‌های موزائیکی نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند در دیوارها یا کف‌ها برای ایجاد طرح‌های کوچک و دلپذیر مورد استفاده قرار گیرند. یکی از موارد استفاده این سایز در آشپزخانه و در فضای بین کابینت است.

سایزکوچک کاشی و سرامیک با طراحی مینیمال امروز، باعث شده است که هنر کابینت‌سازی نیز دستخوش تغییرات اساسی در آشپزخانه‌ها گردد. حتی شاهد هستیم که استفاده از سایز کوچک کاشی و سرامیک در حمام و سرویس بهداشتی منجر به تولید کابینت‌های روشویی لاکچری‌تری شده است. سرعت تکنولوژی به همراه طراحی‌های زیبای معماران طراحی داخلی نه تنها در صنعت تولید کاشی و سرامیک بلکه در صنایع دیگر نظیر روشنایی تاثیر به سزایی داشته و اکنون شاهد نورپردازی مدرن در مکان‌ها نیزشده‌ایم.

از انواع سایزهای کوچک می‌توان به سایزهای 60x10، 60x20، 60x30، 70x25، 75x25، 100x25 و ... نام برد.

 

سایز متوسط:

کاشی‌ها و سرامیک‌های با سایز متوسط، انعطاف بیشتری در طراحی فضاها ایجاد می‌کنند. این کاشی‌ها می‌توانند به طور یکنواخت در کف‌ها و دیوارها استفاده شوند و باعث ایجاد یک پوشش زیبا و متناسب با ابعاد اتاق ‌شوند. سایزهای متوسط بخصوص برای مکان‌هایی که متراژ بالایی ندارند بسیار مناسب هستند.

این سایز یکی از پراستفاده‌ترین برای سرویس بهداشتی و حمام است. ترکیب این سایز با سایزهای کوچک و استفاده از نوار و حاشیه به این فضاها جلوه خاصی می‌دهد.

همچنین استفاده ازاین سایز برای کف منازل با متراژ کوچک، بسیارهارمونی دارد و در صورت به کاربردن رنگ‌های روشن، فضا بزرگتر شده و با یک نورپردازی مناسب محیطی دلچسب را به شما هدیه می‌دهد.

سایزهای 60x30، 90x30، 60x60، 75x30، 45x45، 100x50، 100x33 از سایزهای معمول در سایز متوسط هستند.

 

سایز بزرگ:

کاشی‌ها و سرامیک‌های با سایز بزرگ، به طور معمول در فضاهای بزرگ و باز استفاده می‌شوند. این کاشی‌ها به دلیل سطح بزرگ خود، باعث ایجاد احساس فضایی بزرگتر و شیک‌تر می‌شوند.

گرایش به سمت استفاده از سایزهای بزرگتر با توجه به رشد مراکز خرید پیشرفته و مدرن گسترش یافت. رشد استفاده از سایزهای بزرگ با توجه به زیبایی آنها به مکان‌ها ومنازل بزرگتر نیز اشاعه و باعث پیدایش طرح‌های مدرن و سایزهای متنوع گردید.

از سایزهای امروزی برای سایز بزرگ می‌توان به سایزهای 80x80، 100x100، 120x120، 120x60، 240x120 و نظایر آن اشاره کرد.

گرایش به سمت استفاده از سرامیک در ابعاد بزرگتر امروزه بسیار مرسوم شده است به همین دلیل استفاده از سرامیک 80x80 و کاربردهای آن، همچنین تاریخچه استفاده از سرامیک 120x60 در مطالب بعدی جهت مطالعه آمده است.

 

کاربردهای مختلف کاشی و سرامیک:

کفپوش:

کاشی و سرامیک به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پایدارترین مواد برای پوشش کف‌ها استفاده می‌شوند. سایزها و طرح‌های مختلف این مواد، به شما امکان می‌دهند تا با توجه به محل استفاده، احساس دلخواه خود را ایجاد کنید. کفپوش‌ها را می‌توان در ابعاد مربع و مستطیل دربازار یافت.

البته با توجه به پیشرفت لوازم نصب کاشی و سرامیک، نصابان با برش‌های متناسب با مکان شما، کاشی وسرامیک را برش زده و به شکل و فرم محل نصب درمی‌آورند که این استفاده از این محصول را در کف بسیار زیباتر کرده است.

 

دیوارپوش:

در دیوارها نیز می‌توان از کاشی و سرامیک برای ایجاد طرح‌ها جذاب استفاده کرد. انتخاب سایز مناسب با توجه به ارتفاع دیوار و سبک دکوراسیون داخلی، تأثیر زیبایی‌زا خواهد داشت.

با ورود سایزهای بزرگ نظیر اسلب به بازار، استفاده دیوارپوش مخصوصا" برای دیوار لابی‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و ... گسترش یافته است. حتی به دلیل بهداشتی بودن این محصول و نظافت آسان آن بسیاری ازمراکز بهداشتی و درمانی از آن برای دیوارهای خود استفاده می‌کنند.

 

تزئینات داخلی:

از کاشی و سرامیک می‌توان به عنوان عناصر تزئینی نیز استفاده کرد. ایجاد موزاییک‌ها، پترن‌ها و طرح‌های خاص بر روی کف یا دیوار، فضای شما را بی‌نظیرتر کرده و جلوه‌ای منحصربه‌فرد به آن ببخشد. در سالهای اخیر با توجه به پیشرفت علم تولید کاشی و سرامیک و با ورود دستگاه‌های مجهز، تنوع رنگ و سایز در این صنعت بسیار رو به رشد بوده است که از جمله می‌توان به موارد تزئینی اختصاصی اشاره کرد.

پرینترهای امروزی کارخانجات کاشی و سرامیک توانایی پردازش طرح‌های درخواستی شما را به خصوص بر روی سایزهای بزرگتر دارند. در همین راستا معماران تزئینات داخلی ساختمان‌ها با استفاده از این امکان، طراحی‌های جذاب‌تری انجام داده و به مکان‌های ما زیبایی بیشتری می‌بخشند.

یکی از مواردی که امروزه بسیاری از سازندگان به دنبال هستند، سرامیک اسلب است که در مطالب بعدی به شرح تفضیل این سرامیک پرداخته‌ایم.

 

نتیجه‌گیری:

انتخاب مناسب سایزهای کاشی و سرامیک با توجه به نیازها، ابعاد فضا و سبک دکوراسیون داخلی، مهمترین گام در ایجاد یک فضای زیبا و هماهنگ است. با توجه به انواع مختلف سایزها و کاربردهای آن‌ها، شما می‌توانید تا حد زیادی احساس دلخواه خود را در داخل فضاها ایجاد کنید و آن‌ها را به سبک دلخواه خود تزئین کنید.